Milyen irodában érezzük jól magunkat?
Eláruljuk: a kényelem és az ergonómia számítanak a leginkább.
A magyar munkavállalók számára a csend, a kényelem és az ergonómia a legfontosabb elvárások munkaterükkel szemben - mutat rá egy munkakörnyezeti tanácsadó cég kutatása.
De hogyan is néz ki az ergonomikus iroda? Mi egyáltalán az ergonómia?
Az ergonómia az emberről szól; egy olyan tudományág, mely kutatásokkal és iránymutatásokkal segít olyan modern munkakörnyezetet tervezni, melyben fizikai és lelki jólétünk biztosított. Vagyis amiben környezetünk alkalmazkodik hozzánk, nem pedig fordítva.
Mindannyian más termettel, testmagassággal és egészségügyi helyzettel rendelkezünk. Az viszont mindannyiunkban közös, hogy mozgásra lettünk tervezve, nem napi 8-10 óra egy helyben ülésre.
Éppen ezért, az iroda egyik legfontosabb berendezése az asztalunk, mely ha magasságában nem állítható, az ergonómia már nem lehet teljes.
Állítható magasságú asztal: miért ennyire fontos?
Az egészséges, (ún. neutrális) testtartás egyik fontos eleme, hogy ellazult vállak mellett a könyök 90 fokot zár be gépelés közben, az alkar pedig az asztallap síkjával egy vonalban van.
Az eltérő testmagasságunk miatt egy hagyományos íróasztal valakinek éppen jó, valakinek éppen már nem. Ha egész nap felhúzott vállakkal kell ülnünk, a nap végén fájó nyak- és vállizmok fogják jelezni: ez az asztal nem ránk lett tervezve.
Ha az íróasztalunk éppen jó magasságban van, és lehetővé teszi az egészséges testtartás felvételét, akkor a következő lépés egészségünk érdekében, ha nap közben cserélgetjük az ülő- és álló testhelyzetet.
Az egészséges életmód a munkahelyen kezdődik!
Az "ülésbetegség" mára orvosi fogalom lett. Arra utal, hogy modern társadalmunk mozgásszegény, ülő életmódja növeli az esélyét számos betegségnek: nemcsak a mozgásszervekre, hanem a belső szervekre is rossz hatással van, így például a szív-és érrendszeri betegségek egyik kiváltó oka. Szakértők szerint az ülőmunkát végző embereknél 147%-kal magasabb a szívroham vagy az agyvérzés kockázata.
Népszerű tévhit, hogy egy kis munka utáni edzés majd ellensúlyozza a nap közbeni ülést. A kutatások viszont azt bizonyítják, hogy még rendszeres edzéssel sem védhető ki az alapvetően ülő életmód rengeteg negatív hatása.
Viszont valódi megoldást jelent, ha munka közben váltogatod az ülő és álló teshelyzetet. Az izmok felfrissülnek, a vércukorszint normalizálódik, a jó közérzet pedig javítja a munka közbeni hatékonyságot.
Az egészséges életmód a munkahelyen kezdődik, ezt már Chruchill, Hamingway, de Benjamin Franklin is tudta - már nekik is volt álló asztaluk, ha nem is elektromos!
Ha még nincs elektromosan állítható asztalod, kattints ide: InspiDesk Állítható Magasságú Asztalok.
Források:
Sitting desease: How sedentary lifestyle affects heart health. Erin Donnelly Michos, John Hopkis Medicine.
Sitting desease: too much sitting at your office desk is the new smoking. Greg Okhifun, Corporate Wellness Magazine.
Calorie burner: How much better is standing up than sitting? BBC Magazine, 2013.
Az ülőmunka veszélyei, Czétényi Rita, 2013.
Milyen irodát szeretnének a magyarok? Építészfórum az Offiseven kutatása alapján, 2018.