
Ergonómia, mint üzleti előny
Az egészséges munkakörnyezet versenyelőnyt jelent!
Az ülő életmód káros az egészségre
Az irodai munka ma már a foglalkoztatás egyik legelterjedtebb formája: az Eurostat adatai szerint az EU-ban a munkavállalók közel 40%-a végez ülőmunkát, Magyarországon ez az arány megközelíti a 30%-ot. A digitalizáció és az otthoni munkavégzés elterjedésével ez az arány folyamatosan növekszik. Ugyanakkor az ülő életmód komoly egészségügyi kockázatokat hordoz, melyek egyre több vállalat számára jelentenek HR- és gazdasági kihívást is.
Hazánkban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint a táppénzes megbetegedések több mint 25%-át mozgásszervi panaszok okozzák, és ez az arány még magasabb az ülőmunkát végzők körében. A krónikus derék-, nyak- és vállfájdalmak mellett a hosszan tartó ülés számos súlyosabb betegséggel is összefüggésbe hozható. A Journal of the National Cancer Institute kutatásai például szoros kapcsolatot mutattak ki a hosszú ülőidő és a vastagbélrák megnövekedett kockázata között, míg a Diabetes Care című folyóirat szerint az ülő életmód több mint 90%-kal növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Kulcs: az ergonomikus irodabútor
A megoldás nem csak az egyéni életmódváltásban rejlik, hanem a munkahelyi környezet átalakításában is. Az ergonomikus irodabútor — legyen szó állítható magasságú asztalról vagy ergonomikus irodai székről — kulcsszerepet játszik a megelőzésben. Az ülő és álló munkapózok rendszeres váltogatása javítja a vérkeringést, csökkenti a statikus terhelést, és segít megőrizni a munkavállalók koncentrációját is. Egy jól kialakított, ergonomikus irodabútorokkal felszerelt munkaállomás nem csupán egészségesebb, hanem produktívabb munkavégzést is lehetővé tesz.
A Motimio célja, hogy ebben támogassa a magyar vállalatokat: portfóliónkban megtalálható minden olyan modern eszköz, amely segít a munkakörülmények fejlesztésében — akár egy komplett iroda ergonómiai újratervezéséről, akár csak egy-két munkaállomás átalakításáról van szó.
Ergonomikus irodai munkaállomás:
GINOP 3.2 5-24
Munkakörülmények fejlesztése pályázat
Ráadásul most különösen jó időzítés az irodai ergonómia fejlesztésére, hiszen a GINOP 3.2 5-24 pályázat lehetőséget ad arra, hogy a cégek vissza nem térítendő támogatást igényeljenek dolgozóik munkakörülményeinek fejlesztésére. Ez nemcsak a munkavállalók egészségének megőrzését szolgálja, hanem hosszú távon a fluktuáció és betegszabadság csökkenésén keresztül jelentős költségmegtakarítást is eredményezhet.
Összefoglalva: egy ergonomikusabb irodai környezet nemcsak humánusabb, de gazdaságosabb is. Ha szeretné fejleszteni munkatársai körülményeit, növelni a termelékenységet és csökkenteni a betegszabadság miatti kieséseket, akkor itt az ideje lépni. A GINOP 3.2 5-24 pályázat ehhez ideális lehetőséget nyújt. Részletek a GINOP 3.2 5-24 pályázatról ide kattintva érhetőek el.