Mennyi időt álljunk az állítható asztalnál?
„Az állás nem is olyan egészséges, hiszen az is egy statikus állapot, akkor inkább ülök már.” - mondják sokan, és mint minden féligazságban, ebben is van ráció. A napi 8-10 óra ülést nem ajánlott napi 8-10 óra állással felváltani, mert bár Nachemson professzor úr kutatása óta tudjuk, hogy a gerinc majdnem 2x annyira terhelődik helytelen ülés következtében, mint ha állnánk, a legjobb mégis, ha mozgásban vagyunk.
Hogyan segít hát az állítható asztal, és mennyit érdemes állni az elektromos asztalunknál?
Az álló munka egészségügyi előnyei elvitathatatlanok
Az álló munkavégzésnek számos előnye van az üléshez képest, ezt az utóbbi években számos kutatással bizonyították. Az állva végzett munka elősegíti az anyagcserét, javítja a vérkeringést, csökkentheti a hátfájást, sőt, még a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is, és persze elősegítheti a helyes testtartást, amennyiben monitor tartóval is felszereljük elektromos íróasztalunk.
A mozgás fontossága
Azonban ez nem jelenti azt, hogy az egész napunkat állva kellene tölteni. A testünknek szüksége van a változatosságra, az állás és az ülés arányos kombinációjára, és sok mozgásra. Egy jó álláskönnyítő szőnyeg is segítheti azt, hogy az állás valóban egészséges legyen. Amellett, hogy enyhíti a lábakra nehezedő nyomást, a masszírozó kislabdával mozgásra ösztönöz.
Tehát mennyi időt érdemes állva dolgoznunk egy nap?
Az optimális állási idő hossza egyéntől függően változhat. Kezdetben 30 percet álljunk, majd fokozatosan növeljük ezt az időt. Fontos, hogy hallgassunk a testünk jelzéseire, és ha bármilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat érzünk, érdemes rövid pihenőt tartani, leülni. A British Journal of Sports Medicine-ben megjelent hivatalos ajánlás szerint a cél, hogy napi minimum 2 órát álljunk az állítható magasságú asztalunknál, és ha ezt sikerül 4 órára feltornázni, akkor már nagyon jó esélyünk van arra, hogy az ülés okozta negatív egészségügyi kockázatokat elkerüljük.
Egy másik megközelítés szerint 30 percenként váltogassuk az ülő – álló pozíciót. Nem kell ezt percre pontosan végezni, de például a feladatok közötti váltás jó alkalom lehet a testhelyzetünk megváltoztatására is.
Állás közben pedig minél több mikromozgást végezzünk, például helyezzük testsúlyunkat egyik lábunkról a másikra, nyújtózkodjunk, telefonálás közben sétáljunk egyet. Amellett, hogy ez testünkre jó hatással van, elménkre is jó hatással lesz: motiváltabbnak, energikusabbnak érezhetjük magunkat!
Ha befektettél egy elektromos íróasztalba, akkor használd ki a vele járó előnyöket, az egészséged mellett a karriered is megköszöni majd!
Ha még nincs elektromosan állítható asztalod, nézd meg InspiDesk asztalainkat ide kattintva!
Forrás:
Health experts have figured out how much time you should sit each day. Brigid Schulte, The Washington Post, 2015.
Sit, stand, sit: The new science about how to best use your standing desk.Sandee LaMotte, CNN, 2019.