Ülő-álló munka 101
Hogyan és mennyi ideig érdemes és egészséges állni?
Testünk mozgásra lett tervezve. Alapvetően sem az ülés, sem az egy helyben állás hosszú távon nem egészséges. Az állítható asztal előnye,– amellett, hogy a magasságát ülés közben is személyre tudjuk szabni – hogy lehetővé teszi az ülő-álló munkavégzés váltogatását.
Az első hetekben biztosan szükség lesz egy kis tudatosságra, ehhez adunk néhány tippet.
1. Mentsd el a számodra ideális magasságokat
Rögzítsd Inspidesk asztalod memóriájába a számodra ideális, neutrális testtartást biztosító ülő és álló pozíciót. Így nem kell többet gondolkodni rajta, egy gombnyomásra beáll az asztalod a helyes ülő, vagy álló magasságba. Fontos, hogy ez az első beállítás ergonómiai szempontok szerint történjen, ezért az egészséges ülőpozícióról itt, a helyes álló pozícióról pedig itt írtunk bővebben is.
2. Többször, rövid időre állj fel
Az első néhány hét a barátkozásról szól. Többször, rövid időre állj fel munka közben, hogy hozzá tudj szokni az új testhelyzethez és ki tudd tapasztalni, hogy neked milyen feladatoknál a legoptimálisabb, és mennyi ideig kényelmes. Hosszabb távon komfortosabb és a térdízületeket is kíméli, ha álláskönnyítő szőnyegen állsz.
3. Feladatok közötti váltáskor válts pozíciót is
Tapasztalatok szerint a nap folyamán a feladatok közötti váltás jó alkalom a testhelyzeted megváltoztatására.
Érdekesség: megfigyelték, hogy az álló munkavégzés akkor a leghatékonyabb, amikor olyan munkát végzünk, melyhez nem szükséges komolyan elmélyülni, a cél inkább, hogy mielőbb kész legyen. E-mailek írása, számlák kiállítása, táblázatok kitöltése jó példák lehetnek erre. Ha nagy kreativitást és alapos gondolkodást igénylő feladathoz érsz – például tervezgeted a cég jövőjét, cikket írsz, vagy éppen egy programkódot – a hatékonyságodat jobban szolgálhatja az – ergonómiailag helyes – ülő pozíció!
4. Figyelj a tested jelzéseire
Figyelj a tested jelzéseire: ha fájdalmat vagy feszülést érzel, változtass a pozíciódon! Álló munkavégzés során nem tanácsos egy helyben maradni sokáig. A súlyodat helyezheted egyik lábadról a másikra.
Az orvosok maximum napi 4 óra álló munkavégzést javasolnak. Természetesen csakis akkor, ha komfortos. Kezdetben bőven elég, ha több részletben, napi 1-2 órát töltesz állsz ülés helyett.
5. Minden alkalmat használj ki a mozgásra!
Izom- és vázrendszerünk mozgásra lett tervezve! Az ülő és álló pozíciók váltogatása mellett sokat jelent, ha szüneteket tartasz, a lift helyett a lépcsőt használod, vagy például egy e-mail megírása helyett átsétálsz a szomszéd irodába!
Kis változtatások a hétköznapokban, nagy segítség az egészséged hosszú távú megőrzésében!
Források:
Health experts have figured out how much time you should sit each day. Brigid Schulte, The Washington Post, 2015.
Here’s proof that standing desks make you more productive. Julia Gifford, Business Insider, 2013.
Mayo Clinic Minute: Tips for Transitioning to a Standing Desk - Mayo Clinic News Network